utorok 8. apríla 2014

Bravó, James Cameron!

Svetoznámemu režisérovi sa podaril kolosálny zásah do čierneho – natočil najdôležitejší dokument našej generácie

Tento rok uzrie svetlo sveta unikátny 9-dielny dokumentárny projekt z produkcie uznávaného režiséra nákladných hollywoodskych trhákov, Jamesa Camerona. Jeho hlavným cieľom je jednoduchým spôsobom sprostredkovať bežným ľuďom to, o čo sa klimatológovia pokúšajú už celé desaťročia. A to, že klimatická zmena je nie len realitou, ale dnes už má aj veľmi konkrétne prejavy a dôsledky na celom svete a ovplyvňuje život nás všetkých, či už žijeme na farme kdesi v Texase alebo v občianskou vojnou zmietanej Sýrii. Niet sa preto čomu čudovať, že už samotný názov filmu je účelovo zvolený natoľko „príťažlivo“, aby pritiahol k obrazovkám široké masy ľudí: Roky nebezpečného života (Years of Living Dangerously).

V tomto smere je aj vyjadrenie jedného z hlavných sprievodcov filmu, Thomasa L. Friedmana, viac ako výpovedné: „[Naša civilizácia] sa uberá zlým smerom a myslím, že jediný spôsob ako sa tomu postaviť je priniesť tento príbeh ľuďom priamo do ich domovov a to veľmi konkrétnym spôsobom, ktorý dokážu pochopiť aj deti a bežní laici“. Naliehavo a dramaticky však nevyznievajú len samotné vyjadrenia a komentáre účastníkov jednotlivých príbehov, ale aj technický spôsob, akým režisér zachytáva realitu dôsledkov klimatickej zmeny z celého sveta.


Máme to veľké šťastie, že prvá časť tohto úchvatného dokumentu je dostupná v plnej verzii na domovskej stránke projektu (pozri video nižšie). Pritom celú prvú epizódu možno vnímať ako „letmé“, no celkom presné uvedenie do problému klimatickej zmeny prostredníctvom výpovedí ľudí, ktorí negatívne dôsledky klimatickej zmeny mali možnosť okúsiť na vlastnej koži, a v tom horšom prípade ich prinútili opustiť svoj domov. 

Film však nie je len o tom, kde a ako sa klimatická zmena prejavuje najzásadnejšie. Veľmi zaujímavá je z tohto pohľadu dejová línia Dona Cheadlieho, ktorého cesta zaviedla do suchom sužovaného Texasu, aby odhalil jednu, dosť dôležitú skutočnosť. A to, že dokonca aj v 21. storočí existuje medzi veriacimi ľuďmi silné presvedčenie o tom, že ničivé sucho nie je dôsledkom ľudských aktivít a chybných rozhodnutí, ale že ide o "Boží trest" či prejav prirodzenej premenlivosti klímy.

Nemenej zaujímavý je aj príbeh Harrisona Forda, ktorý odhaľuje masívnu korupciu nadnárodných korporácií pri "skupovaní" rozsiahlych (štátnych) plôch dažďového pralesa na ostrove Borneo, meniaci sa pod ich manažmentom v rozľahlé plantáže palmy olejovej a obrovské emisie oxidu uhličitého. Veď prečo nie! Palmový olej je pre našu spoločnosť oveľa dôležitejší ako biodiverzitou oplývajúci prales, ktorý nám celkom určite dokáže ponúknuť oveľa viac ako sterilná uniformita palmovej plantáže.

A čo takto krvavý a zničujúci vojnový konflikt v Sýrii? Thomas Friedman si zobral na mušku na prvý pohľad nie celkom zreteľné prepojenie už niekoľko rokov trvajúceho konfliktu a extrémneho sucha, ktoré postihlo Sýriu v období rokov 2006-2011. Masovú migráciu vidiečanov do miest a rast cien základných potravín v dôsledku ich obrovského nedostatku možno vnímať ako spúšťací mechanizmus nepokojov namierených proti vládnucemu režimu Bašára al-Asada.

Osobne si myslím, že tento druh dokumentu mal prísť oveľa skôr, ale ako sa hovorí lepšie neskôr ako nikdy. Rozhodne pôjde o veľmi prínosný a dôležitý príspevok k diskusii o klimatickej zmene a dúfajme, že mnohým ľuďom už konečne otvorí oči.


Odporúčam tiež pozrieť: http://collider.com/years-of-living-dangerously-trailer/

  

2 komentáre:

  1. Pripájam sa, vynikajúci dokument! A pripájam sa s obavami, ze bude mat rovnaky dopad na zivot beznych ludi asi ako Nepohodlna pravda od Al Gora, ci Jedenasta hodina s produkciou Leonarda Di Capria. Ale to je jedno, ja som pesimista...

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Osobne si myslim, ze tento film ma na viac ako Al Gorova "Naprijemna pravda", minimalne to bude mat znacne vacsi impakt ... :) Ale ja som "optimista" :)

    OdpovedaťOdstrániť

Vysušovanie krajiny vs. silnejúci skleníkový efekt

Je príčinou klimatickej zmeny a globálneho otepľovania vysušovanie krajiny? V súvislosti s príčinami globálneho otepľovania a klimatick...